BAR Restorant Piceri Deti

Ura Dajlanit, Durrës, Albania
069 911 2433

Përshkrimi:

Kanalet Tona:

   

Kategoria: Restorant

BAR Restorant Piceri Deti me nje eksperience te gjate ne fushen e gastronomise, ne gatime me baze peshku dhe mishi.

BAR Restorant Piceri Deti  Durrësi është një nga ata qytete që nuk mbeten kurrë pa vizitorë! Edhe gjatë vitit, kur sezoni i plazhit ende nuk ka nisur apo sapo ka përfunduar, Durrësi është destinacioni më i vizituar i vëndit dhe sidomos nga Tirana dhe të huajtë që vijnë në Tiranë.

Arsyeja është e thjeshtë.!

Aty tashmë është krijuar një traditë e gjatë e kulinarisë së peshkut e frutave të detit e tashmë në Durrës gjendet  si një nga restorantet më të shijshme të kuzhinës së detit.

Më poshtë, do të gjeni listën e atyre që duhet të mbani në konsideratë gjatë vizitës tuaj të ardhshme:

Merluc, Orata apo Gaforre, Karkaleca , Midhje,Oktapod, Sardele,  Karpaço Peshku etj.
Supë me Peshk,Gjuzë me Limon në tigan, Supë me Peshk,
Linguini, Spaghetti, Rizoto  me karkaleca, Sallatë me Oktapod , e shume lloje te tjera …
Janë vetëm disa nga produktet e shkëlqyera të detit që do të gjeni në Restorant Deti.
Menuja e pasur dhe pamja fantastike e bëjnë qëndrimin në këtë restorant vërtet  një përvojë unike.  Vizita e këtij vendi tashmë është kthyer gati në një atraksion turistik më vete.

Restorant Deti vetë emrin e  ka mare nga që është afër me  detin,  ku dhe te  gatimi përfshihen  në shumëcen e tyre  produktet e detit, që  peshkatarët e zonës peshkojnë cdo dit në detin Adriatik  . dhe   janë  të pranishme ne restorantin tonë .

Restoranti ofron dhe nje akomodim ne Shtëpi Pritje e  ndare ne dhoma teke, dhoma dyshe, dhoma familjare etj. Dhomat janë me ajër te kondicionuar, një TV të sheshtë me kanale satelitore, një frigorifer, një dush, një tharëse flokësh dhe një tavolinë. Në hotel çdo dhomë ka një banjo private.

Adresa: Ura Dajlanit, Durrës, Albania

fInsta                                                     Rezervo

Orari:

11:00 - 23:00

Informacion shtesë:

Kategoria:

Hotel Villa Belvedere

Rruga Nacionale Durres-Kavaje Durrës
+355 682063022 / +355682063020

Përshkrimi:

Kanalet Tona:

   

Kategoria: Hotel

– Villa Belvedere, është vendosur në zonën e popullarizuar të plazhit të Shkembi Kavajes, 6 km larg qendrës së Durrësit. Me  një restorant që shërben kuzhinën shqiptare, Villa  ofron një pishinë të hapur, sauna dhe një palestër.  Brendësia e këtij hoteli elegant është zbukuruar në stilin tradicional italian. Të gjitha njësitë e akomodimit përfshijnë ajër të kondicionuar, TV me kanale satelitore, një minibar dhe një banjo private si dhe  Wi-Fi falas.

Plazhi më i afërt është 100 metra larg.  Amfiteatri i Durrësit, amfiteatri më i madh Romak në Ballkan, është në qendër të qytetit. Aeroporti i Tiranës është 35 km nga Belvedere.

-Vila Belvedere e sjell tek ju këtë verë:

BAMBOO coffee & restaurant – është një koncept i ri që  me një stil unik buzë detit ku mund të shijoni pamjen e mrekullueshme të detit dhe gjirit ma te bukur qe ka  Adriatiku.

-Plazhi privat i Vila Belvedere e gjeni tek Shkembi Kavajes me emrin Bamboo by Vila Belvedere 

Tradita vazhdon !

Ne flasim gjuhën tuaj!

Adresa: Rruga Nacionale Durres-Kavaje Durrës

Web   f   Insta                                                        Rezervo

Orari:

00:00

Informacion shtesë:

Amfiteatri Boutique Hotel Durres

Rruga e Kalasë, Durrës, Albania
+355 522 31100

Përshkrimi:

Kanalet Tona:

   

Kategoria: Hotel

Amfiteatri Boutique Hotel është një akomodimet që ndodhet në qendër të Durrësit, vetëm pesë hapa larg nga Amfiteatri i Durrësit, më i madhi dhe më i rëndësishmi, jo vetëm në Shqipëri, por edhe në Ballkan, është ndërtuar në fillim të shek të II të e.s gjatë sundimit të perandorit Trajan.
Hoteli siguron të gjitha komoditetet që ju nevojiten për tu ndjerë si në shtëpinë tuaj. Edhe pse e vogël, kjo ndërtesë e restauruar 100-vjeçare fsheh disa thesare sekrete.
Zbuloni një koleksion unik të fotografive të rralla të Qytetit të Vjetër të Durrësit dhe amfiteatrit, të ekspozuar për ju ku mund të shijoni dhe mëngjesin.
Shijoni pamjet befasuese të diellit që lindin dhe perëndojnë në detin e bukur Adriatik, ndërsa udhëtoni në kohë pa patur nevojë për një makinë kohe, amfiteatri do të jetë vetëm prapa dritares tuaj të dhomës tuaj ku nuk mungon ajri i kondicionuar, Free WIFI dhe TV.
Ndërkohë, ne do të sigurohemi që të kënaqeni plotësisht me mikpritjen dhe ushqimin tonë shqiptar, në mënyrë që ta bëni këtë një përvojë të paharrueshme dhe të mbeteni të kënaqur.

Adresa: Rruga e Kalasë, Durrës, Albania

Web f Insta                                                        Rezervo

Orari:

00:00 - 00:00

Informacion shtesë:

Farmacia Babamusta

2001, Bulevardi Dyrrah, Durrës
+355 52 237 386

Përshkrimi:

Kanalet Tona:

   

Kategoria: Farmaci

Kontrate me ISKSH per ekzekutimin e te gjitha llojeve te recetave me rimbursim.
Sherbim farmaceutik dinjitoz ndaj pacientit, medikamente dhe produkte mjekesore cilesore.
Ofrojme matje te tensionit, dhe keshilla mjeksore falas per te gjithe.

Farmacia nuk eshte vendi ku shiten vetem ilace; ajo duhet te jete nje vend dialogu, nje motiv per tu takuar dhe nje vend ku mund te merrni keshilla te vazhdueshme, me pak fjale nje familje e madhe.
Farmacia eshte nje sherbim per shendetin: eshte vendi i sigurt i shperndarjes dhe i kontrollit te ilacit, ME ose Pa pershkrimin e mjekut.

Cdo keshille e një farmacisti, nuk është një këshillë cfarëdo…

Adresa: 2001, Bulevardi Dyrrah, Durrës

Web   f                                                       Rezervo

Orari:

E Hënë - E Diel / 7 :00 - 24:00

Monday - Sunday / 7 :00AM - 24:00PM

Informacion shtesë:

My Taxi Durres 24h

Hazif Podgorica, Durres, 2001, Albania
+355 68 465 5555

Përshkrimi:

Kanalet Tona:

   

Kategoia: Taksi

 

Te paret ne Durres, prej 18 vitesh.

MY TAXI DURRES. E krijuar në Janar të vitit 1999 MY TAXI DURRES vendosi për herë të parë standardet ndërkombëtare të shërbimit taksi me çmime tepër konkuruese. Duke ofruar shërbim 24 orë në 365 ditë të vitit, makinat e MY TAXI DURRES mund ti gjeni në 3 stacione taksi në Durres.Nëse duhet të arrish shpejtë në destinacion dhe kërkon të marrësh shërbimin më cilësor, telefono në numrat e vënë në dispozicion 24 orë.

 

Web                         f                                               Booking

Informacion shtesë:

Kategoria:
Paketa: ,

City Taxi

Kompleksi Kika 2, Komuna e Parisit, Tirana
+355 800 0000

Përshkrimi:

Kanalet Tona:

   

Kategoia: Taksi

Emri ynë është një mënyrë e thjeshtë për të përshkruar filozofinë tonë. Ne besojmë se një ekip i njerëzve të dedikuar mund të sjellë në cilësinë, besueshmërinë dhe profesionalizmin e shërbimit të taksive, si asnjëherë më parë në Shqipëri. Motoja jonë është “kudo, në çdo kohë”, për të ofruar më të mirën. Ne nuk ofrojmë një udhëtim të përbashkët, ne zgjedhim mënyrën më të mirë për ta mbajtur udhëtimin tuaj një kënaqësi.

Udhëtimi me CityTaxi në tipin e veturës Skoda Superb / Prodhimi i shpejtë i 2015, i pajisur me të gjitha sistemet e nevojshme të sigurisë dhe rehati, në një shëtitje relaksuese prapa pasagjerëve. Ne mund të provojmë çdo fjalë tonën, ne dëshmojmë secilin prej jush që keni udhëtuar të paktën një herë me CityTaxi.

 

Web                         f                                               Booking

Informacion shtesë:

Kategoria:
Paketa: ,

City Taxi

Kompleksi Kika 2, Komuna e Parisit, Tirana
+355 800 0000

Përshkrimi:

Kanalet Tona:

   

Kategoia: Taksi

Emri ynë është një mënyrë e thjeshtë për të përshkruar filozofinë tonë. Ne besojmë se një ekip i njerëzve të dedikuar mund të sjellë në cilësinë, besueshmërinë dhe profesionalizmin e shërbimit të taksive, si asnjëherë më parë në Shqipëri. Motoja jonë është “kudo, në çdo kohë”, për të ofruar më të mirën. Ne nuk ofrojmë një udhëtim të përbashkët, ne zgjedhim mënyrën më të mirë për ta mbajtur udhëtimin tuaj një kënaqësi.

Udhëtimi me CityTaxi në tipin e veturës Skoda Superb / Prodhimi i shpejtë i 2015, i pajisur me të gjitha sistemet e nevojshme të sigurisë dhe rehati, në një shëtitje relaksuese prapa pasagjerëve. Ne mund të provojmë çdo fjalë tonën, ne dëshmojmë secilin prej jush që keni udhëtuar të paktën një herë me CityTaxi.

 

Web                         f                                               Booking

Informacion shtesë:

Kategoria:
Paketa: ,

My Taxi Durres 24h

Hazif Podgorica, Durres, 2001, Albania
+355 68 465 5555

Përshkrimi:

Kanalet Tona:

   

Kategoia: Taksi

 

Te paret ne Durres, prej 18 vitesh.

MY TAXI DURRES. E krijuar në Janar të vitit 1999 MY TAXI DURRES vendosi për herë të parë standardet ndërkombëtare të shërbimit taksi me çmime tepër konkuruese. Duke ofruar shërbim 24 orë në 365 ditë të vitit, makinat e MY TAXI DURRES mund ti gjeni në 3 stacione taksi në Durres.Nëse duhet të arrish shpejtë në destinacion dhe kërkon të marrësh shërbimin më cilësor, telefono në numrat e vënë në dispozicion 24 orë.

 

Web                         f                                               Booking

Informacion shtesë:

Kategoria:
Paketa: ,

Sfinksi

Sphinx, Durrës, Albania

Përshkrimi:

Shëtitja juaj rreth qytetit të vjetër të Durrësit në mënyrë të pashmangshme do t’ju çojë tek Vollga, shëtitoren e bukur të qytetit bregdetar. Një hap i vogël dhe ju menjëherë do të gjendeni ne bukurinë ngushëlluese e botës së vjetër dhe do të hyni në një të re të gjallë. Kjo shtrirje e gjatë e restoranteve, dyqaneve të akulloreve dhe lojërave është e mbushur me artistë të rrugës, muzikantë. Megjithatë, do të gjeni se Durrësi ka surprizat e tij. Ndërsa arrin shesh në shëtitore, do të vini re një monument i quajtur Sfinks i Durrësit. Kjo nuk është sfinks i rregullt silueta e njohur e të cilit mund të njihni nga histora egjiptiane ose mitologjia greke edhe pse do të njihni modelet e shkallëve nga Piramidat e Madhe të Gizës, si dhe elementë të tjerë tradicionalë që kujtojnë tempuj të lashtë të Diellit. Ndërkohë që ky monument abstrakë i bën jehonë kohëve të kaluara, do të gjesh se edhe ajo qëndron në mënyrë të përsosur midis të vjetrës dhe të resë .

I quajtur edhe Kepi Urban, ky objekt modern arkitektonik shërben si kulmi i tokës dhe detit të Durrësit. Ajo lidh shëtitoren dhe sheshin me detin Adriatik në një vijë të pastër të gurit të bardhë dhe shkallëve në kaskadë, të gjitha të bëra nga gurët dhe materialet lokale. Drita e diellit reflekton bukur Sfinksin, duke evokuar efektin magjik të ishullit të Santorini. Këtu, ju mund të shikoni ato rrezet diellore të mrekullueshme të Adriatikut, të mrekullueshëm dhe të gjallë, në të gjithë lavdinë e tij.

Popullariteti i Sfinksit është rritur me shpejtësi që kur është ndërtuar në vitin 2015 nga BOOM Landscape dhe CityForster, ekspertë të peizazheve poetike dhe hapësira të qëndrueshme publike. Ky Sfinks i gjithanshëm është për ju që ta përdorni si ta shihni të arsyeshme. Fëmijët luajnë dhe luajnë gjithë ditën. Çiftet zgjedhin një vend të veçantë. Një hap poshtë dhe ju jeni në det. Një hap prapa dhe do të gjeni veten në mes të atmosferës festive të shëtitores. Megjithatë, diçka më thotë se ju do të uleni këtu dhe ky sfinks të zbulojë sekretet e tij magjik për ju.

Informacion shtesë:

Kategoria:
Paketa:

Kalaja e Durrësit

Durres Castle, Durres, Albania

Përshkrimi:

Kalaja u ndërtua nga perandori i Perandorisë Bizantine Anastasi I cili ka origjinën nga Durrësi. Në atë kohë, Anastasius e bëri Durrësin një nga qytetet më të fortifikuara në Adriatik. Riparime të mureve janë kryer që prej tërmetit shkatërrimtar të vitit 1273. Mureve mesjetare aktualisht rreth 4.6 metra në lartësi dhe tri hyrjet e disa prej kullave të fortifikimit janë ruajtur në gati një të tretën e gjatësisë fillestare të qytetit kala. Kalaja u përforcuar me disa kulla roje nga Republika e Venedikut dhe gjatë pushtimit të Shqipërisë nga Perandoria Osmane muret u përforcuar.

Më 7 prill 1939, patriotët shqiptarë luftuan në muret e kalasë fashistët italian që pushtuan Shqipërinë. Në Durrës, një forcë prej vetëm 360 shqiptarë, kryesisht xhandarëve dhe banorë të qytetit, të udhëhequra nga Abaz Kupi, komandant i xhandarmërisë në Durrës, dhe Mujo Ulqinaku, një zyrtar detarë, u përpoq për të ndalur përparimin e italianëve. Të armatosur vetëm me armë të vogla dhe tre automatikë, ata patën sukses në mbajtjen italianët në gji për disa orë deri sa një numër i madh i tankeve të lehta zbarkuan nga anijet detare të këtij të fundit. Pas kësaj, rezistenca zvogëluar dhe brenda pesë orëve Italia kishte pushtuar të gjithë qytetin.

Kalaja është tani një objekt i tërheqjes turistike në Durrës.

Informacion shtesë:

Kategoria:
Paketa: