Shijaku

Shijak, Durres, Albania

Përshkrimi:

Shijaku në historikun e tij perfaqësohet si vendbanim i hershëm, ku ne hartën e disa vendbanimeve parahistorike të shqiperisë gjendet edhe “guri unik militar” i tij, i gjetur në afërsi të fshatit Sallmone prane lumit Erzen pergjate rruges Dyrrachium (Durres)-Lisus (Lezhe)dhe që i takon kohës së paleolitit të lartë (40.000-6000 vjet p.e.s. Historia dëshmon se pas themelimit të Durrësit në vitin 627 para Krishtit, një nder qendrat e banuara ka qenë edhe Shijaku si pjesë përbërëse e fisit të taulanteve të cilit si qendër të territorit të tyre kishin Durrësin.

Shijaku ne fizionomine e tij te sotme ka ardhur me themelimin e tij ne vitin 1880 nga Sali bej Deliallisi, fillimisht si nje vendbanim me karakter rural(katund)por me nje prespektive qytetare, me hanin e tij, furren e bukes,kafenene, xhamine etj. Pas vitit 1880, ne Shijak vendosen muhaxhiret boshnjake te cileve Sali beu u ofroi si vendbanime dy katunde, te cilat me pas do te merrnin emrin Koxhas dhe Borake te cilat ekzistojne edhe sot. Rreth viteve 1908 Shijaku shikohet si qender atraktive dhe terheq banore edhe nga Tirana, Kruja dhe Shengjergji te cilet vendosen ety dhe ndertojne banesat dhe dyqane perreth pazarit.

Fizionomine e plote si qytet , Shijaku e mori pas rindertimit te tij mbi bazen e projektit francez rreth vitit 1930, deshmi e cila na vjen edhe nga fotot e fotografeve me fame, vellezerve Marubi. Pas vitit 1400 Shijaku me katundet perreth tij del i rregjistruar si pjese e sanxhakut te Shqipërise nen timarin e Skurrjes. Ne vitin 1910 Shijaku ishte kaza (nenprefekture) dhe kishte nen adminstrim tre nahije (komuna. Shijaku vete perbehej nga tre lagje: “Lagjia popullore ” , “Lagjia e Vjeter” dhe “Lagjia Erzen”. Ne vitet ’40 Shijaku numeronte 216 shtepi me 1352 banore ndersa ne katundet e perfshira ne nenprefekturen e Shijakut (72 katunde) numeronte 3476 shtepi dhe 16954 banore. Sot Shijaku numeron rreth 12900 banore.

Informacion shtesë:

Kategoria:
Paketa:

Hotel Kleart

Golem, Durres, Albania
+355686015864

Përshkrimi:

Kanalet tona:

   

Kategoria: Hotel

Në Hotel Kleart do të gjeni kushtet, komaditetin e nevojshëm që ju duhet juve dhe familjarëve tuaj gjatë sezonit të veres. Ky hotel ka pamje nga deti, dhe ndodhet në rradhën e parë në plazhin e Golemit, Durrës ku pushuesit gjenden nga dhoma te Bar, Cadrat edhe deti kjo e bën që klientët tanë të ndihen komod edhe të relaksuar.

Hoteli ofron gjithashtu lokal për të pirë një kafe ose për të ngrënë drek me familjarët tuaj, pranë nesh do të mund të gjeni një larmishmëri ambientesh të tilla si : ambiente për fëmijë, ambiente çlodhëse për të rritur dhe shijen gjatë darkës. Dhomat kanë dysheme me parket dhe të gjitha janë me ajër të kondicionuar si dhe orendi me cilësi moderne.

Në restorant shërbehen gatime tradicionale shqiptare, ku nuk mungojnë edhe gatimet italiane.

Ofrohet:
Free WiFi dhe parkim falas të siguruar privat.

Hoteli ka 20 dhoma ne total:
2 dhoma me krevate dopjo,
10 dhoma me krevat dopjodhe 1 tek,
7 dhoma me 3 krevate tek,
1 Suite.

Mirësevini pranë hotelit tonë.

Adresa: Golem, Durres, Albania

f                                                Rezervo

Orari:

00:00 - 00:00

Informacion shtesë:

Kategoria:
Paketa: ,

Hotel Canal Grande

Rruga Pavaresia Apollonia, Plazh, Durres, Albania
+355694829271 / +355 052 260 922/3

Përshkrimi:

Kanalet tona:

   

Kategoria: Hotel

Hotel Canal Grande ndodhet në bregdetin e Adriatikut në zonën e plazhit të Durrësit, midis vendbanimit të qeverisë dhe shkëmbit të Kavajës. Hoteli ndodhet 100 m mbi det dhe ka dhoma të kompletuara me pajisje bashkëkohore.
Hoteli gjithashtu ka Bar-Restorant-Pizzeria Canal Grande 24 orë dhe shërben kuzhinë tradicionale shqiptare, si dhe një shumëllojshmëri gatimi, cilësi të lartë, shërbim të shpejtë dhe çmime të volitshme.
Ne kemi 20 dhoma. 8 dhoma me krevate dopio dhe 12 dhoma janë me 3 krevate. Ne ofrojmë Restorant dhe Chaise.
Hoteli gjithashtu ofron parkim per klientet
Shërbimet:
Plazhet:
Rinorja e plazhit
Plazh privat
Distancat nga:
Aeroportet: 37 km
Portet: 9 km
Largësia në det: 0 m
Largësia në Qytetin e Vjetër: 10 km
Aktivitetet:
Bilardo
Palestër
Pajisjet dhe pajisjet e Hotelit:
Restorant
24 orë shërbim në dhomë
Parking pa pagesë
Wi-Fi falas
Zona e lojërave të fëmijëve
24 orë shërbim në resepsion
Luaj për fëmijët
Të gjitha njësitë e akomodimit janë të pajisura me:
Ballkoni
Televizor
Ajri i kondicionuar
Banjo / tualet
Wi-Fi falas

Adresa: Rruga Pavarsia Apollonia, Plazh, Durres, Albania

f                                               Booking

Orari:

00:00 - 00:00

Informacion shtesë:

Kategoria:
Paketa: ,

Blue Marine

Lagjia 13, Shkembi Kavajes, Durres, Albania
+355684026238

Përshkrimi:

Kanalet tona:

   

Kategoria: Hotel

Ka një kopsht dhe një bar, Blue Marine Hotel është vendosur në Durrës, 2.7 km nga Shkëmbi i Kavajës dhe 11 km nga Porti i Durrësit. Hoteli ofron një restorant, recepsioni 24 orësh dhe shërbim në dhomë, së bashku me free WiFi. Dhomat janë të pajisura me një ballkon.

Dhomat janë me ajër te kondicionuar, një TV të sheshtë me kanale satelitore, një frigorifer, një dush, një tharëse flokësh dhe një tavolinë. Në hotel çdo dhomë ka një banjo private.

Mëngjesi është në dispozicion në ambjentet e Blue Marine Hotel.

Aeroporti më i afërt është Tirana International Nënë Tereza, 37 km nga hoteli, ambjenti i Blue Marine Hotel Residence ofron një shërbim për të gjithë klientët që duan të eksplorojnë bukuritë turistike.

Hoteli ështe i vlerësuar dhe nga Booking me notën 9.0 nga klientët qe kanë frekuentuar hotelin tonë dhe komentet e tyre ishin pozitive.

Eshtë një nga hotelet më të mira që ndodhet në zonën e quajtur Shkëmbi i Kavajës.

Adresa: Lagjia 13, Shkembi Kavajes, Durres, Albania

Web f Insta                                                       Rezervo

Orari:

00:00 - 00:00

Informacion shtesë:

Kategoria:
Paketa: ,

Almar Hotel

Shkembi Kavajes, Durres, Albania
+355699112020 / +355672869674

Përshkrimi:

Kanalet tona:

   

Kategoria: Hotel

Almar Hotel ndodhet në zonën e famshme të plazhit të Shkëmbit të Kavajës, 6 km larg qendrës së Durrësit.

Ka free Wi-Fi dhe një restorant me kuzhinë tradicionale shqiptare pa përjashtuar gatimin mesdhetar dhe atë europian. Gjithashtu është edhe Bar që pushuesit të cilët janë në cadra u jep komoditetin të marrin ndonjë pije freskuese, kafe, ujë etj.

Të gjitha njësitë e akomodimit ku futen edhe dhomat përfshijnë ajër te kondicionuar, një TV me kanale satelitore, një minibar dhe një banjo private.

Amfiteatri i Durrësit, Amfiteatri më i madh romak në Ballkan, është në qendër të qytetit.

Aeroporti i Tiranës është 35 km nga Hotel Almar

Hotel Almar disponon 20 dhoma ne total, 6 dhoma jane per 3 persona , 14 dhoma jane deshe ne gjithe dhomat e hotelit jane Te perfshira ne cmim cadrat dhe e bukura e gjithë dhomave është se janë me pamje nga deti që e bëjnë akoma më të këndshme relaksin edhe shijen e pushuesve tanë.

Shërbimet
Largësia nga deti: 0 m
Pajisjet e hoteleve dhe ofertat:
Ashensor
Bar plazhi
Pa pagesë Wi-Fi
Të gjitha ambjentet janë të pajisura me:
Ballkon
Televizor
Kondicioner
Free Wi-Fi

 

Adresa: Shkembi Kavajes, Durres, Albania

Insta                                                Rezervo

Orari:

00:00 - 00:00

Informacion shtesë:

Kategoria:
Paketa: ,

Hotel Vila Lule

Lagjia 13, Plazh Durres, Rruga Porta e Detit, Durres, Albania
+355 695898858 / +355 673982498

Përshkrimi:

Kanalet tona:

   

Kategoria: Hotel

Ka një plazh privat, Hotel Vila Lule është e vendosur në Durrës. Ajo ofron një palestër dhe Wi-Fi falas.

Me një ballkon, dhomat me ajër të kondicionuar vijnë me një TV me kanale kabllo. Secili ka një banjo private të pajisur me tharëse flokësh.

Vila Lule ndryshon nga vilat e tjera që e rrethojnë.

Ndërtuar në vitet ’30 në zonën e plazhit të quajtur Iliria, ajo ndodhet në rradhën e parë përballë detit. Projektuesi i saj Kristo Sotiri ia dedikoi tërësisht të shoqes duke i dhënë emrin e saj Lule, vilës  një dhuratë që do t’i rezistonte kohës deri pas ndërrimit të sistemit.

Sot Vila Lule, me të njëjtin sharm dhe finesë destinohet për pushuesit dhe turistët e shumtë.

Pushuesit shijojnë ushqimet me menu te ndryshme tradicionale dhe ato moderne europiane ku dominon produkti i detit. Mëngjesi ofrohet çdo ditë në ambjentet e hotelit.

Porti i Durrësit, me tragete per në Itali, është 5 minuta me makinë larg nga Vila Lule, ndërsa Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës Nënë Tereza është 22 minuta larg.

Hotel Vila Lule është një nga hotelet më të vlerësuara në Durrës! Pushuesit ndihen komod ne ambjentet tona si: Restorant, Bar, Cadrat-shazllone.

Hoteli është i vlerësuar dhe nga kanali më i madh i prenotimeve online me notën 9.5 (Booking.com).

Gjithashtu ajo është një nga ambientet e vlerësuar edhe nga banorët vendas që e frekunetojnë gjatë gjithë vitit.

Ne flasim gjuhën tuaj!

Hotel Vila Lule ofron:
Parkim falas
Free Wi-Fi
Pamje nga deti
Dhoma familjare
Restorant
Bar

Adresa: Lagjia 13, Plazh Durres, Rruga Porta e Detit, Durres, Albania

Web f   Insta                                                        Rezervo

Orari:

07:00 - 23:00

Informacion shtesë:

Kategoria:
Paketa: ,

Vila Ferati

Adresa: Rruga Venecia Iliria plazh durrës, përball Hotel Casa-Blanca
0682920461

Përshkrimi:

Kanalet tona:

   

Kategoria: Hotel

Vila Ferati E vendosur në zemër të plazhit të Durrësit , Për të gjithë ata që zgjedhin plazhin e Durrësit dhe te shijojë  mesin e saj,

Vila Ferati ua mundëson këtë ,jeni afër detit,  afër cdo feste dhe cdo aktiviteti që behet  gjatë sezonit të verës,

Stafi mikpritës dhe i vëmendshëm në çdo hollësi dhe plotësisht në dispozicion të klientit me kujdes që do të bëjë pushimet tuaja dhe më të këndshme.

Gëzoni rrezet e diellit të lidhur me atë që dëshironi!  Kjo është ajo që ne menduam.  Për herë të parë në Durrës , lloji më unik i tyre me 13 doma  pushimi në “VILA FERATI”  e konsideruar nga të gjithë turistët tanë si “OAZ”  Ku tre(3)   dhoma janë të paisuar me krevat dopio 1, krevat tek 1.

Sherbime falas: Parkim falas, WiFi, Ajer i kondicionuar.

Dy dhoma janë dyshe për akomodimin deri ne gjashtë (6)  persona. Tetë dhomat e tjera janë për akomoditetin për katër (4) persona , ku për gjithë të akomoduarit kanë si mundësi dhe opsion jashtë dhomave në ambientin jashtë gjen secili mini-barin  dhe ambientin për gatim me numrin që ka sipas dhomës së vete , ku gatuajnë sipas dëshirës .

Pra, ju ende gjeni! Na kontaktoni !

Adresa: Rruga Venecia Iliria plazh durrës, përball Hotel  Casa-Blanca

f   Insta                                                        Rezervo

Orari:

00:00 - 00:00

Informacion shtesë:

Kategoria:

Konsulence Ligjore – Avokati

Adresa: Rruga Reshit Petrela, Usluga, 1A, 1/4, Tirane, Albania
tel:+355 67 53 33 532

Përshkrimi:

Kanalet tona:

   

Kategoria: Konsulencë Ligjore

Përfaqësimi, mbrojtja apo çdo lloj konsulence ligjore ofrohet gjithashtu edhe në gjuhën Angleze dhe Italiane .


Përfaqësimin ligjor dhe avokati.
Hartimin e dokumentacionit ligjor të të gjitha fushave të lejuara për ushtrimin e profesionit të avokatit.


Përgatitja e kërkesë padive ose kërkesave gjatë proçedimit penal, si dhe e kërkesave ankimore, rekurseve kundër vendimeve gjyqësore, atyre të organit të Prokurorisë, Arbitrazhit ose të organeve të administratës publike si dhe çdo organizmi në të cilin aderon Republika e Shqipërisë.
Përgatitja e ankesave dhe kërkesave të personave fizik ose juridik.


Përpilimi i akteve që i nënshtrohen veprimeve noteriale.


Hartimin e dokumentacionit ligjor të të gjitha fushave të lejuara për ushtrimin e profesionit të avokatit.


Përpilimi i akteve që i nënshtrohen veprimeve noteriale.
Prania si mbrojtës në kohën e shoqërimit, ndalimit, arrestimit, gjatë proçesit të hetimit, shqyrtimit gjyqësor të personave në çështjet penale.


Përfaqësimi i personave fizik ose juridik në çështjet civile dhe administrative, në Gjykatë, në Arbitrazh dhe në organe të tjera të administratës publike.


Veprime të tjera ndihmëse juridike që parashikohen në ligj.
Ezaurimin e proçedurës ligjore për heqjen e Dekretit të Dëbimit (Ekspulsit) nga sistemi Shengen.

Ndihmë ligjore në fusha të tilla si çështje penale, çështje pronash, çështje borxhe, çështje ndarje familjesh, çështje dhunë në familje dhe shkelje të ligjit të sigurimeve sociale apo të trafikut rrugor.

– Ceshtje Civile dhe Ceshtje Penale
– Ceshtje Kontratash, pronash te paluajteshme, punësim, familjare, etj
– Ceshtje Tregtare, per Biznese, Firma Private në konflikte gjyqësore,
– Konsulence per shoqeri tregtare te huaja qe ushtrojne aktivitet ne Shqiperi (QKB, QKL Licenca, Leje pune,leje qendrimi) .

– Mbrojtje per persona në procedurën penale

Per çdo informacion mos hezitoni te na kontaktoni ne numrat e meposhtem ose permes email.

Adresa: Rruga Reshit Petrela, Usluga, 1A, 1/4, Tirane, Albania

Rezervo

Orari:

08:00 - 19:00

Informacion shtesë:

World Mind Company

Adresa: Rruga Reshit Petrela, Usluga, 1A, 1/4, Tirane, Albania
tel:+355 67 53 33 532

Përshkrimi:

Kanalet tona:

   

Kategoria: Konsulencë Ligjore


KUSH JEMI NE

World Mind që në fillimet e veta meret vetëm me zhvillime të faqeve të internetit, APP smartphone dhe ndërtime programesh (Website & Design) me porosi ( të personalizuara) në fushat e turizmit, kujdesit shëndetësor, medias dhe argëtimit, arsimit, prodhimit, shitjes online, sipas stilit të biznesit dhe shërbimit që ofrojnë. Duke I shërbyer klientëve, ne kemi fituar mirëbesim te madh si një ofrues shërbimi.

ZHVILLIM WEB

World Mind përdor teknologjinë e programimeve si: HTML, PHP, CSS, JAVASCRIPT, AJAX, JQUERY, WORDPRESS, JOOMLA, MYSQL, SEO etj.

Responsive Website Development

» Mobile Development

» Content Management System

» Sitecore Development

» Magento Development

» Drupal Development

» WebModulite Development

» WordPress Development

» Joomla Development

 

ZHVILLIM MOBILE & DESIGN

World Mind ndërton edhe aplikacione mobile si Android dhe IOS gjithashtu edhe per web-design (Photoshop, Ilustrator, After Effects etc) si krijim Logo, Banner, Kataloge etj.

Website Design

» Ecommerce Design

» Mobile Design

» Logo Design & Branding

 

Mirëmbajtje të rrjeteve sociale

Rrjetet sociale janë kanalet e çdo biznesi dhe ato kanë nevojë të jenë sa më dinamike që ti shërbejnë biznesit. World Mind mirëmban rrjetet sociale: Facebook, Instagram, Linkedin, Twitter etj.

Adresa: Rruga Reshit Petrela, Usluga, 1A, 1/4, Tirane, Albania

Web   f   Insta                                                                 Rezervo

Orari:

08:00 - 19:00

Informacion shtesë:

Studio Ligjore Tivari

Lagja Nr. 2, rruga "Sulejman Kadiu", 2001, pranë Gjykatës rrethit Gjyqësor  Durrës, Albania.
+355 68 40 55 889 / Fax: +355 52 227 085

Përshkrimi:

Kanalet Tona:

   

Kategoria: Agjensi

SHËRBIME LIGJORE

ÇËSHTJE CIVILE, FAMILJARE, PENALE dhe ADMINISTRATIVE

Konsulencë juridike për personat fizik dhe juridik.

Përgatitje dokumentacioni dhe përfaqësim ligjor pranë Gjykatëssë Strasburgut dhe Gjykatës Europiane.

HEQJA E DEKRETIT TË DËBIMIT (EKSPULSIT) NGA SISTEMI SIS, PËR TË GJITHË ZONËN SHENGEN.
Përgatitjen e kërkesë padive, kërkesave gjatë procedimit penal, kërkesave ankimore, rekurseve kundër vendimeve gjyqësore, atyre të organit të Prokurorisë, Arbitrazhit  ose të organeve të administratës publike.

Përgatitja e ankesave dhe kërkesave të personave fizik ose juridik.

Përpilimi i akteve që i nënshtrohen veprimeve noteriale, RBS,etj.

Hartimi i kontratave e marrëveshjeve, si dhe i çdo dokumenti
tjetër që sjell ose synon të sjellë pasoja juridike.

Prania si mbrojtës në kohën e shoqërimit, ndalimit, arrestimit, gjatë procesit të hetimit, shqyrtimit gjyqësor të personave në çështjet penale.

Procedura për lënien/ fitimin e shtetësisë shqiptare

Procedura për cittadinanza italiana

Aplikimi on-line /sollecito /diffida

 SHËRBIME PËRKTHIMI dhe LEGALIZIMI

Përkthime të licensuara nga Ministria e Drejtësisë, për Ambasada, Gjendje Civile,

Gjykata si dhe çdo institucion tjetër, në gjuhët:

 

Italisht, Anglisht, Gjermanisht, Frëngjisht,Turqisht, Maqedonisht, Serbisht,etj.
Legalizime nga Ministria e Punëve të Jashtme.

Përgatitje dokumentacioni për:

– Nënshtetësi (Cittadinanza).

– Bashkim familjar.

– Dokumenta shkollore për studime jashtë vendit.

– Aplikime për Vizë turistike – shkollore dhe pune.

 Shenim: Numri tek ikona  ”Rezervo” 068 40 55 889 është edhe  Whatsapp dhe Viber.

 Llotaria Amerikane.

Adresa: Lagja Nr. 2, rruga “Sulejman Kadiu”, 2001, pranë Gjykatës rrethit Gjyqësor  Durrës, Albania.

Web   f   Insta                                                              Rezervo

Orari:

08:00 - 18:00

Informacion shtesë: